Ryzyko wystąpienia celiakii u dzieci według HLA i kraju AD 7

Stwierdziliśmy również, że homozygotyczność pod względem haplotypu HLA DR3-DQ2 wiązała się z najwyższym ryzykiem autoimmunizacji i celiakii we wszystkich krajach, które włączono do badania i była związana z najwcześniejszym wystąpieniem. Ryzyko w grupie dzieci z homozygotycznością DR3-DQ2 było ponad 2,5-krotnie większe niż w grupie z jednym haplotypem DR3-DQ2 i ponad 5-krotnie wyższe niż w grupach o najniższym ryzyku, które badaliśmy (homozygoty DR4-DQ8 i DR4 -DQ8 / DR8-DQ4 genotyp). Te odkrycia potwierdzają wpływ HLA na ryzyko celiakii, które zaobserwowano we wcześniejszych badaniach prospektywnych 10-12 i pokazują, że haplotyp DR3-DQ2 ma wpływ dawki genowej na ryzyko autoimmunizacji choroby trzewnej.13-15 Nasze odkrycia również potwierdzić obserwację, że homozygotyczność DR3-DQ2 jest związana z wcześniejszym wiekiem z początkiem autoimmunizacji celiakalnej16. W naszym badaniu 26% dzieci z tym haplotypem o najwyższym ryzyku miało autoimmunologię choroby trzewnej w wieku 5 lat. Skutki te są potęgowane przez wywiad rodzinny dotyczący celiakii, płci żeńskiej i kraju zamieszkania.
Jednym z ograniczeń naszych badań jest to, że nie wszystkie dzieci poddano biopsji jelitowej w celu potwierdzenia celiakii, co oznacza, że prawdopodobnie nie doceniliśmy częstości występowania celiakii. Większość tych dzieci pochodziła z ośrodków klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Decyzja o wykonaniu biopsji była kliniczna i zależała od kilku czynników pozostających poza kontrolą tego badania. W kohorcie TEDDY 83% dzieci, u których wykonano biopsję po osiągnięciu pierwotnego wyniku autoimmunologicznego z celiakii, zostało potwierdzone, że ma celiakię. Na potrzeby tego badania zaklasyfikowaliśmy dodatkowo 21 dzieci z bardzo wysokim poziomem przeciwciał przeciwko tTG (. 100 jednostek) do celiakii. Jednak dzieci te nie spełniały aktualnych kryteriów Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Dziecięcej, Hepatologii i Żywienia dla klinicznej diagnozy choroby trzewnej17, ponieważ nie wszystkie dzieci były objawowe i dlatego, że nie przeprowadzono badań przeciwciał przeciw endomysjom. Wybór tego wysokiego punktu odcięcia dla poziomów przeciwciał przeciwko tTG oznacza, że niektóre przypadki celiakii u dzieci z niższym poziomem przeciwciał przeciwko TTG mogły zostać pominięte. Kolejnym ograniczeniem jest to, że badano dzieci z genotypem DR3-DQ2 / DR4-DQ8, ale nie te z genotypem DR3-DQ2 / X (tj. Dzieci z tylko jednym haplotypem ryzyka trzewnego). Dlatego też, dodany efekt DR4-DQ8 na ryzyko związane z DR3-DQ2 jest niejasny, co ogranicza zdolność do określania ryzyka nadawanego niezależnie przez pojedynczą dawkę genu DR3-DQ2 w populacji ogólnej.
W naszym badaniu prospektywnie zastosowaliśmy standardowy protokół w czterech krajach, aby wyeliminować różnice metodologiczne w poszukiwaniu czynników wyzwalających czynniki środowiskowe autoimmunizacji celiakii.
[patrz też: endometrioza leczenie, leczenie kanałowe, Fordanserki ]

Powiązane tematy z artykułem: endometrioza leczenie Fordanserki leczenie kanałowe