Ryzyko wystąpienia celiakii u dzieci według HLA i kraju AD 6

2 miesiące ago

Wskaźniki zagrożenia dla autoimmunizacji celiakii i Celiakii. Analiza regresji jednoczynnikowej Coxa wykazała, że ryzyko autoimmunologicznej choroby trzewnej było istotnie większe u dzieci, które miały krewnego pierwszego stopnia z celiakią (P <0,001), ale nie u tych, którzy mieli krewnego pierwszego stopnia z cukrzycą typu (P = 0,33). Dziewczęta były bardziej zagrożone niż chłopcy na celiakię autoimmunologiczną, podobnie jak dzieci żyjące w Szwecji w porównaniu z osobami mieszkającymi w innych krajach (p <0,001 dla obu porównań). Szwedzka rezydencja pozostała w znacznym stopniu związana z ryzykiem celiakii i autoimmunizacji celiakii po dostosowaniu do płci, obecności lub braku rodzinnej historii celiakii i typu HLA. Ryzyko autoimmunizacji celiakii w Szwecji było prawie dwukrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych (p <0,001). Ponadto, homozygotyczność pod względem haplototypu DR3-DQ2 zwiększała skorygowane ryzyko autoimmunizacji choroby trzewnej pięciokrotnie, w porównaniu z DR4-DQ8 / DR4-DQ8 lub DR4-DQ8 / DR8-DQ4 (grupa odniesienia). Obecność genotypu DR3-DQ2 / DR4-DQ8 podwoiła ryzyko autoimmunizacji choroby trzewnej, w porównaniu z grupą odniesienia (Tabela 2). Rycina 2. Rycina 2. Estymaty Kaplan-Meier z CDA w homozygotach HLA-DR3-DQ2, według kraju. Odsetek dzieci z utrzymującym się podwyższonym poziomem przeciwciał przeciwko TTG był najwyższy wśród osób homozygotycznych pod względem haplotypu HLA DR3-DQ2. Ryzyko autoimmunizacji celiakii w Szwecji było prawie dwukrotnie większe niż w Stanach Zjednoczonych.
Ryzyko autoimmunizacji celiakii wśród dzieci homozygotycznych pod względem haplotypu DR3-DQ2 (haplotypu o najwyższym ryzyku) wykazywało taki sam trend, jak w przypadku celiakii, z najniższym ryzykiem wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych i najwyższym ryzykiem wśród tych dzieci. w Szwecji (P <0,001) (rysunek 2). W grupie największego ryzyka dziewczęta homozygotyczne wobec haplotypu DR3-DQ2 urodziły się w Szwecji, 5 z 12 dziewcząt (42%) miało autoimmunologię celiakii, w porównaniu z 12% uczestników TEDDY, którzy nie wszystkie trzy czynniki ryzyka (P = 0,01).
Cukrzyca i Celiakia
W trakcie obserwacji cukrzyca typu została zdiagnozowana u 9 z 786 dzieci (1%) z autoimmunizacją celiakii oraz u 5 z 312 dzieci (2%) z celiakią. (Ryzyko cukrzycy wynosi około 0,3% w populacji ogólnej dorosłych i dzieci w Stanach Zjednoczonych).
Dyskusja
W dużym, międzynarodowym, prospektywnym badaniu kohortowym, stwierdziliśmy, że badania przesiewowe wrażliwych genetycznie niemowląt mogą prowadzić do rozpoznania celiakii w bardzo młodym wieku. Wyniki te mogą być przydatne przy rozważaniu przyszłych zaleceń dotyczących rozpoczęcia badań przesiewowych u dzieci wysokiego ryzyka
[patrz też: ceny zabiegów rehabilitacyjnych, komórki żerne, leczenie nadpotliwości ]

Powiązane tematy z artykułem: ceny zabiegów rehabilitacyjnych komórki żerne leczenie nadpotliwości