Mutacje somatyczne w mózgowych malformacjach korowych

2 miesiące ago

Chociaż coraz częściej dostrzega się rolę mutacji somatycznych w zaburzeniach genetycznych, częstość występowania mutacji somatycznych w chorobach neurorozwojowych i optymalne techniki wykrywania mozaiki somatycznej nie były systematycznie oceniane. Metody
Korzystając z dostosowanego panelu znanych i potencjalnych genów związanych z wadami mózgu, zastosowaliśmy ukierunkowane sekwencjonowanie o dużym pokryciu (głębokość, .200 ×) do próbek DNA pochodzących z leukocytów od 158 osób z wadami mózgu, w tym z zespołem podwójnej kory (podkorowe pasmo heterotopia, 30 osób), polimikrogirię z megalencefalią (20), okołokomorową heterotopię guzkową (61) i pachygyrię (47). Potwierdziliśmy mutacje kandydujące za pomocą sekwencjonowania Sangera, a dla wariantów obecnych na nierównych głębokościach odczytu subklonowanie, a następnie sekwencjonowanie kolonii.
Wyniki
Walidowane, przyczynowe mutacje stwierdzono u 27 osób (17%, zakres, 10 do 30% dla każdego fenotypu). Mutacje były somatyczne w 8 z 27 (30%), głównie u osób z zespołem podwójnej kory mózgowej (u których stwierdzono mutacje w DCX i LIS1), u osób z okołokomorową heterotopią guzkową (FLNA) oraz u osób z pachygrią (TUBB2B) . Z wykrytych mutacji somatycznych 5 (63%) było niewykrywalnych przy użyciu tradycyjnego sekwencjonowania Sangera, ale zostały one zwalidowane poprzez subklonowanie i kolejne sekwencjonowanie subklonowanego DNA. Znaleziono potencjalne mutacje przyczynowe w genach kandydujących DYNC1H1, KIF5C i innych genach kinezyny u osób z pachygrią.
Wnioski
Ustalono, że ukierunkowane sekwencjonowanie jest użyteczne w wykrywaniu mutacji somatycznych u pacjentów z wadami mózgu. Panele sekwencjonowania o dużym zasięgu stanowią ważne uzupełnienie sekwencjonowania całego genomu i całego genomu w ocenie mutacji somatycznych w chorobie neuropsychiatrycznej. (Finansowane przez National Institute of Neurological Disorders and Stroke i inne.)
Wprowadzenie
Mutacja somatyczna, wydarzenie postzygotyczne, prowadzi do dwóch lub więcej populacji komórek z odrębnymi genotypami w organizmie, pomimo rozwoju z pojedynczego zapłodnionego jaja.1,2 Chociaż rola mutacji somatycznych w komórkach nowotworowych jest dobrze ugruntowana, 3 analogiczna rola w przypadku mutacji somatycznych, które pojawiają się losowo podczas normalnych podziałów komórek mitotycznych w rozwoju zarodkowym – i które są obecne w klonach komórek w jednej lub wielu tkankach organizmu – dopiero niedawno rozpoznano. Mutacje somatyczne opisano w szeregu nienowotworowych zaburzeń, w tym w zespole McCune-Albrighta, 4 w zespole Sturge-Webera, 5 w zespole Proteusza, 6 iw hemimegalencephaly.7-9 Przymusowe mutacje somatyczne, które powodują te choroby, wydają się być silnie aktywujące mutacje, które są letalne, gdy są obecne w linii płciowej
[podobne: ceny zabiegów rehabilitacyjnych, proteza szkieletowa acetalowa cena, zdrowe kapcie dla dzieci ]

Powiązane tematy z artykułem: ceny zabiegów rehabilitacyjnych proteza szkieletowa acetalowa cena zdrowe kapcie dla dzieci