Masa ciała i śmiertelność wśród kobiet czesc 4

7 dni ago

W analizach dostosowanych do wieku zaobserwowaliśmy zależność między wskaźnikiem masy ciała a śmiertelnością całkowitą w kształcie litery J (Tabela 1). Śmiertelność była najniższa wśród kobiet o wskaźnikach masy ciała od 19,0 do 26,9. Wielowariantowe dostosowanie do palenia i innych czynników ryzyka wzmocniło związek między otyłością a śmiertelnością, ale nie zmieniło znacząco kształtu krzywej. Rysunek 1. Ryc. 1. Względne ryzyko zgonu z wszystkich przyczyn, 1976-1992, według Body-Mass Index, dla wszystkich kobiet, kobiet, które nigdy nie były wędzone, byłych palaczy i obecnych palaczy. Wszystkie względne ryzyka zostały dostosowane do wieku w kategoriach pięcioletnich. W przypadku całej kohorty i obecnie palących, względne ryzyko zostało dodatkowo dostosowane do intensywności palenia (od do 14, od 15 do 24 lub .25 papierosów dziennie). Paski reprezentują przedziały ufności 95 procent. We wszystkich przypadkach kategorią referencyjną są kobiety o wskaźniku masy ciała poniżej 19,0.
Gdy kobiety, które nigdy nie paliły, badano osobno, wyłoniła się bardziej bezpośrednia zależność między wskaźnikiem masy ciała a umieralnością (Tabela 1). W analizach tych nie utrzymywały się żadne powiązania w kształcie litery J lub U , a wyniki nie uległy istotnej zmianie po dostosowaniu wielozmiennym. Porównanie kształtów krzywych u kobiet, które nigdy nie paliły, byłych palaczy i obecnych palaczy przedstawiono na rysunku 1. W przypadku byłych i obecnych palaczy stosunek masy ciała do umieralności pozostał w kształcie litery J. Wielowariantowa kontrola liczby wypalanych papierosów dziennie, czasu palenia i czasu od rzucenia palenia (dla byłych palaczy) nie zmieniła znacząco tych związków. W przypadku kobiet, które nigdy nie paliły, śmiertelność była najniższa przy wskaźnikach masy ciała poniżej 22,0.
Ryc. 2. Ryc. 2. Wpływ zwiększania kontroli na odchylenie metodologiczne w kształcie krzywej. Opisanie zależności między indeksem masy ciała a względnym ryzykiem zgonu z wszystkich przyczyn. Krzywa postępowała od kształtu litery J w analizach dostosowanych do wieku całej kohorty (górna lewa) do coraz bardziej bezpośredniego związku, gdy analiza była ograniczona do kobiet, które nigdy nie paliły (górny prawy róg), gdy wykluczono wczesne zgony (dolny lewy), i gdy uwzględniono tylko kobiety o stabilnej wadze w poprzednich czterech latach (prawy dolny róg). Modele wielowymiarowe obejmowały wiek, palenie tytoniu, stan menopauzy, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i po menopauzie oraz historię zawału mięśnia sercowego u rodziców przed 60 rokiem życia (dolny lewy) oraz zmienne te plus spożycie alkoholu, spożycie tłuszczów nasyconych i aktywność fizyczną (prawy dolny). Paski reprezentują przedziały ufności 95 procent. We wszystkich przypadkach kategorią referencyjną są kobiety o wskaźniku masy ciała poniżej 19,0.
Aby ocenić potencjalny wpływ błędu wynikającego z istniejącej choroby i związanego z chorobą utraty wagi, przeprowadziliśmy oddzielne analizy dotyczące wczesnej śmiertelności (1976-1980) i wyłączając pierwsze cztery lata obserwacji (tj. Obejmujące tylko 1980-1992) wśród kobiety, które nigdy nie paliły. W początkowym okresie nie zaobserwowaliśmy związku między wskaźnikiem masy ciała a śmiertelnością (P dla trendu = 0,18). Natomiast w latach 1980-1992 zaobserwowano bezpośredni związek między wskaźnikiem masy ciała w 1976 r. A śmiertelnością ze wszystkich przyczyn; umieralność była najniższa wśród kobiet z wskaźnikami masy ciała poniżej 19,0 (ryc. 2, dolny lewy)
[hasła pokrewne: zdrowe kapcie dla dzieci, choroba wilk objawy, bakterie ropotwórcze ]

Powiązane tematy z artykułem: bakterie ropotwórcze choroba wilk objawy zdrowe kapcie dla dzieci